Protez Cerrahisi

PROTEZ CERRAHİSİ

Diz Protezi

Dizde diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen kireçlenmeler diz protezi ile tedavi edilir. Protez denince dizde eklem yapan üç kemiğin eklem yüzeylerinin tıraşlanarak düzeltilmesi ve bu yüzeylerin metal-plastik parçalar ile kaplanması ve eklem dengesinin yeniden kurulmasıdır.

İlaç, diz içi enjeksiyon ve fizik tedaviye cevap vermeyen kireçlenmelerde, diz artroskopisinden yarar görmeyeceği düşünülen ya da daha önce bu operasyonları geçirdikten sonra yakınmaları tekrarlayan, şikayetleri devam eden hastalarda diz protezi ameliyatı yapılması gereklidir.

Günümüzde protez ömrü iyi uygulama ve kaliteli implant seçimi ile 20-25 seneye kadar uzamıştır. Yine de 50 yaş altındaki kişilerde diğer tedavi yöntemleri sonuna kadar denenmelidir.

Normal bir dizde dört adet bağ, dizin kemiklerinin birbiri ile bağlantısını ve koordinasyonunu sağlar. Artritli bir dizde bu bağların yapıları bozulabilir. Diz protezi uygulamalarında bu bağlardan bazıları eklem yüzeyleri ile birlikte kaldırılır ve bağ dengesi sağlanarak yeni yapma yüzeyler ile değiştirilir. Günümüzde diz protezlerinin büyük çoğunluğu çimentolu olarak yapılmaktadır. Çimentolu protezlerin uyumu mükemmel olup 25 yıl kadar dayanabilmektedir. Bu süreyi hastanın kilosu, genel sağlık koşulları, aktivite düzeyi arttırıp, azaltabilmektedir. Kemik çimentonun avantajı gerek kemikle protezi birbirine bağlayan bir yapı olması gerekse katı bir maddenin ortama kattığı biyomekanik güçtür.

Sonuç olarak diz protezi cerrahisi günümüzde hastanın günlük ihtiyaç duyduğu hareketleri ve aktivitelerini ağrısız yerine getirebileceği etkili bir tedavi yöntemidir. Hastaların ameliyat oldukları akşamı veya ertesi günü yürümelerine, klozetli tuvalete oturmalarına izin verilir. 15 gün sonrasında banyoya izin verilir. Hastaların ameliyat oldukları akşamı veya ertesi günden itibaren diz bükme ve adale güçlendirme egzersizlerine başlanır.

Bu egzersizler diz fonksiyonlarının tamamen kazanılmasına kadar devam eder. Genellikle yürüme ilk haftadan sonra ağrısızdır. Herhangi bir nedenle kullanılamaz duruma gelen protezler diz revizyonu ameliyatı ile tamamen veya kısmi yenilenebilir.

Kalça Protezi

Kalça protezi aşınmış kalça eklemi tedavisinde kullanılan malzemeye verilen isimdir. Kalça ekleminde problemi olan hastalara ağrısız ve günlük ihtiyacı olan hareketlerini daha rahat yapabilme imkanı sağlar.

Kalçanın zaman içerisinde aşırı zorlanması, ağır darbeler alması ve çeşitli sebeplerden dolayı deforme olması, travma sonrası ortaya çıkan şekil bozuklukları kalça eklemin aşınmasına ve şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur. Deformenin artması sonrası hastanın yürüyemez hale gelmesine neden olabilmektedir. Kalça protezi metal-seramik karışımı veya metal-polietilenden yapılmış olabilir. Kalça protezi ameliyatı, deforme olan eklemi yapay eklemle değiştirme işlemidir. Total kalça protezi, hem kalça kemiğinin hem de yuvası değiştirilmesi işlemidir. Sadece kalça kemiği değiştirilirse parsiyel kalça protezi işlemi yapılır.

Uygun cerrahi teknik, modern protez tasarımları ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan kalça protezlerinin ömrü günümüzde 25-30 yıla kadar uzamıştır. Protez yapılacak hastalarda yaş sınırı yoktur. 20 ile 100 yaş arasında gereksinim duyulan herkese yapılabilir.

Herhangi bir nedenle kullanılamaz duruma gelen protezler kalça revizyonu ameliyatı ile tamamen veya kısmi yenilenebilir.